close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 14 października 2019

  Z uwagi na prowadzoną przez Turcję operację wojskową „Źródło Pokoju” przypominamy, że MSZ RP odradza podróże do południowo - wschodniej części kraju, w szczególności do prowincji graniczących z Syrią, Irakiem i Iranem.

  Z uwagi na prowadzoną przez Turcję operację wojskową „Źródło Pokoju” przypominamy, że MSZ RP odradza podróże do płd-wsch części kraju, w szczególności do prowincji graniczących z Syrią, Irakiem i Iranem.

  Zwracamy uwagę na konieczność zachowania szczególnej ostrożności w trakcie przebywania w pozostałych regionach Turcji, ze względu na utrzymujące się zagrożenie terrorystyczne oraz związane z tym aktywne działania władz. Należy unikać przebywania w pobliżu dużych skupisk ludzkich i miejsc koncentracji sił bezpieczeństwa oraz korzystać z głównych szlaków komunikacyjnych. Podkreślamy także, że we wschodniej części kraju, głównie na terenach pozamiejskich i niezależnie od ww. operacji militarnej, tureckie władze prowadzą operacje antyterrorystyczne, podczas których dochodzi do starć zbrojnych.

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem: prowincje Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari – ze względu na utrzymujące się zagrożenie terroryzmem i prowadzone na tych terenach operacje wojskowe i policyjne. 


  MSZ odradza podróże, które nie są konieczne:
  • do prowincji Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią;
  • do prowincji Van i Ağrı przy granicy z Iranem.

  Na pozostałym terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

   

  Turcja jest państwem zagrożonym terroryzmem – w przeszłości dochodziło do ataków także w Stambule i Ankarze. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celem ataków (atrakcje turystyczne, kluby nocne, budynki użyteczności publicznej, miejsca zbiegowisk i demonstracji).

   

  Na pograniczu z Syrią i Irakiem prowadzone są działania wojskowe. Ruch na drogach kontrolowany jest przez wojsko i żandarmerię – m.in. przeprowadzane są kontrole pasażerów w autobusach i samochodach. Mogą występować utrudnienia i ograniczenia w poruszaniu się po drogach. Cudzoziemcy przebywający w tamtym rejonie (np. w hotelach) muszą liczyć się z niezapowiedzianymi kontrolami policji i służb bezpieczeństwa.

   

  18 lipca 2018 r. przestał obowiązywać trwający od 2016 r. stan wyjątkowy. Uprawnienia organów bezpieczeństwa pozostały jednak bardzo szerokie. Należy zawsze mieć przy sobie paszport oraz wizę. Zwracamy uwagę, że władze miejscowe monitorują aktywność dot. Turcji w Internecie, w tym w mediach społecznościowych. Wpisy uznane przez władze za szkodzące lub obraźliwe dla Turcji mogą stanowić podstawę do zatrzymania lub wydalenia z kraju.

  MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

   

  MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ ostrzeżenia należy traktować wyłącznie jako rekomendację: mają one charakter informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa. Treść powyższego ostrzeżenia pozostaje aktualna do czasu publikacji nowego komunikatu.

   Odnośnik do informacji na stronie internetowej MSZ:  TUTAJ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: