close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 3 lipca 2019

  2 lipca 2019 r. zmarł w Ankarze nasz przyjaciel - Janusz Szprot. Polski pianista jazzowy, kompozytor i pedagog muzyczny. Od 1990 roku nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze, gdzie wychował pokolenia muzyków jazzowych.

  Janusz był ważną i rozpoznawalną postacią życia muzycznego w Turcji. Założył m.in. Polish-Turkish Jazz Formation – zespół składający się z czołowych muzyków jazzowych obu krajów oraz był aktywny w wielu projektach muzycznych w Turcji i Polsce. Jego dyskografia obejmuje ponad 15 tytułów, ostatnia płyta „Polonezkoy – Na tureckim dywanie” została wydana w Polsce i Turcji w 2001 r. Był też aktywnym uczestnikiem życia polonijnego oraz częstym gościem w Ambasadzie RP w Ankarze. W 2010 roku został wyróżniony przez Ministra SZ odznaką honorową BENE MERITO za promocję kultury polskiej i działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. W kwietniu br. w Ambasadzie RP w Ankarze odbył się benefis na cześć Janusza Szprota, który już wtedy zmagał się z ciężką chorobą.

   

  Składamy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie. Będzie nam brakować jego uśmiechu, pozytywnej energii I muzyki, która czyniła nawet najciemniejsze dni lepszymi.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: