close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 9 sierpnia 2017

  8 bm. ambasador Maciej Lang spotkał się z Ömerem Arisoy’em, sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury. Tematem spotkania były perspektywy współpracy obu krajów w sferze nauki i kultury zwłaszcza prace polskich misji archeologicznych w Turcji.

  Minister Ö. Arisoy z uznaniem ocenił prace wykopaliskowe prowadzone przez polsko-turecką zespół badawczy na półwyspie Firuzkoy k. Stambułu, którą prowadzi Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk z Wrocławia oraz Instytut Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem dr Błażeja Stanisławskiego we współpracy z Uniwersytetem Kocaeli.

  Głównym celem tych badań jest prześledzenie kontaktów Bizancjum z obszarami Europy Północnej i Wschodniej, w czasach gdy były one chrystianizowane. Naukowcom udało się odkryć rozległe założenie urbanistyczne, w skład którego wchodzą między innymi pozostałości obiektów sakralnych i gmachów użyteczności publicznej. W swoim zamyśle badania mają przyczynić się także do wyjaśnienia szeregu zagadek z wczesnych dziejów Polski.

   

  Ö. Arisoy podkreślił, że jego kraj jest otwarty na naukowców i badaczy z Polski.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: