close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 31 marca 2017

  ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” to jednostka flagowa zespołu okrętów przeciwminowych NATO operującego na Morzu Śródziemnym, Czarnym i Egejskim. W dniach 24-26 marca 2017 r. zespół cumował w stambulskim porcie, gdzie wizytował go Ambasador RP w Ankarze pan Maciej Lang. Towarzyszyli mu Konsul Generalny RP w Stambule pan Andrzej Papierz oraz attaché obrony RP w Ankarze płk Michał Piasecki. Polscy dyplomaci wzięli również udział w okolicznościowym przyjęciu na pokładzie okrętu.

  W skład Drugiej Grupy Stałego Zespołu Sił Oborny Przeciwminowej NATO (SNMCMG2) wchodzą okręty z Polski: ORP Kontradmirał Xawery Czernicki, Hiszpanii: ESPS Duero, Niemiec: FGS Rottweil i Turcji: TCG Alanya. Zespół prowadzi półroczną misję zapewniania bezpieczeństwa żeglugi na kluczowych dla gospodarki europejskiej akwenach Morza Czarnego i Śródziemnego. Polskim okrętem, a także zespołem SNMCMG2 dowodzi kmdr. por. Aleksander Urbanowicz.
  Postój w centralnej części historycznego Stambułu u wejścia do zatoki Złoty Róg był okazją do wydania przez polskiego dowódcę misji przyjęcia na pokładzie ORP X. Czernicki dla miejscowych oficjeli, dyplomatów i przedstawicieli Polonii. Goście mieli okazję do przeprowadzenia rozmów z polskimi i sojuszniczymi oficerami oraz do zapoznania się z celami misji zespołu NATO.
  Decyzją kmdr por. Urbanowicza trzeci dzień postoju został ogłoszony „dniem otwartym” na pokładzie ORP X. Czernicki. Przybyła Polonia oraz drużyna tureckich skautów. Odwiedzający polską jednostkę mieli okazję zapoznać się w wyposażeniem okrętu i przekonać się jak w praktyce wygląda służba marynarzy.

  Turccy skauci na pokładzie ORP Kontradmirał X. Czernicki

  Ambasador RP z dowództwem okrętu
  Ambasador RP z dowództwem okrętu
  Stambulscy skauci pod polską banderą
  Stambulscy skauci pod polską banderą
  Oczekiwanie na wejście na pokład
  Oczekiwanie na wejście na pokład
  ORP Kontradmirał X. Czernicki
  ORP Kontradmirał X. Czernicki

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: